БАЛКОН, ЛОДЖИЯ И ТЕРАСА – КАК ДА ГИ РАЗЛИЧАВАМЕ

Share
Определение за балкони, лоджии, тераси се дава както в Закона за устройство на територията (ЗУТ), така и в Наредба № 7 към него от 22 декември 2003 г.
Балконът е отворено пространство в жилище/офис и др., който е конзолно издаден извън конструктивните очертания (обема) на сградата, от три страни ограден с парапет. Съгласно Наредба 7 към ЗУТ, площта на балконите изцяло влиза в застроената площ на обектите.
Лоджията също е отворено пространство в жилище/офис и др., но за разлика от балкона попада в конструктивните очетания (обема) на сградата и от трите си страни е заградена от стени, а е отворена само към фасадата, където е оградена с парапет. Съгласно Наредба 7 площта на лоджията също изцяло се прибавя към застроената площ на обектите.
Терасите са отворени пространства, които са разположени над други обекти и играят ролята на техен покрив. Също така терасите могат да бъдат над рампа, гараж или терен. По смисъла на ЗУТ техният статут е на обща част, тъй като имат функцията на покрив. В случаите когато достъпът към терасите по одобрен архитектурен проект е предвиден само от един самостоятелен обект, те се явява прилежаща част към този обект. Площта на терасата не се прибавя към застроената площ на обекта и в нотариалния акт нейната площ и площта на обекта се описват отделно. Особеното в този случай е, че в данъчната декларация се посочва и площта на терасата, като върху същата се дължи данък.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Категории

Related Articles

No related articles